Let's escape. For example, to Albania.

17. july 2013 at 11:11 | Bee Bee
Dobré ráno.
Taky jste dneska vstávali v deset?


Asi jste zaznamenali nový vzhled. Já ty fotky do záhlaví prostě dát musela. Všechny jsou moje a všechny jsou u hranic Albánie s Černou Horou, na Albánský straně. Ty cikáňata tam žebraly a neumíte si představit ten výraz, když jsem tý cikánečce tajně dala 30 centů... Do Albánie jsem se naprosto zamilovala, i když jsem tam byla zhruba jenom 7 hodin.


Tohle je modernější a lepší část města Skadar, albánsky Skhodra, ležícím na severu Albánie. Skadar se nachází na břehu Skadarského jezera, z něhož 2/3 leží v Černé Hoře a 1/3 v Albánii. Býval hlavním městem, kterým je teď historicky bezvýznamná Tirana. Je kouzelnej, i když se jím procházíte uprostřed muslimský bohoslužby a z minaretu se rozlejhaj ty jejich zpěvy po celým městě. I když je tam 38 stupňů ve stínu. A právě proto, že jsou všude vidět zbytky komunistickýho režimu Envera Hodži. Nezávisle na tom, zda rodina měla 7 členů, nebo třeba jen jedinýho, měli všichni stejný příděl potravy, stejný místo k životu. A vzhledem k tomu, že se Albánie uzavřela sama do sebe, nikdo nesměl tam ani ven, byly ty dávky jídla opravdu minimální, protože vnitrozemí Albánie pokrývaj kopce.


Tohle je pohled z břehu Skadarskýho jezera, akorát že jsem k jezeru byla zády, na albánský hory. Kvalitka je dost hrozná, protože jsem to fotila mobilem s přiblížením. Je z Instagramu ;)

_____

Zbylých sedm dní jsem strávila v Černý Hoře, cestovka každej den nabízela výlety jako třeba ten náš do Albánie, nebo do Dubrovníku, Montenegro tour, rafting, a tak podobně. Rodiče chtěli jet do Dubrovníku, kterej byl ve stejnej den jako Albánie. Neumíte si představit tu hádku. Řekla jsem, že ať si jedou do Dubrovníku, a mě nechaj 50 euro, 45 na zaplacení výletu, a zbytek jako kapesný, načež se táta rozčílil, že mě unesou muslimové a že se v Dubrovníku budeme akorát válet na pláži, což můžeme úplně stejně v hotelu a že Albánie je exotická, a že jestli se to sestře, která se v tu chvíli rozbrečela, protože se jeden den nebude koupat, nelíbí, tak že může zůstat sama zamčená v pokoji... Takže tak :D Nakonec jsem byla asi jediná, kdo si to užíval, protože když jsme chodili s průvodcem, rodiče mě nechali chodit daleko za nima nebo před nima, takže jsem nemusela poslouchat Verunino neustálý stěžování, po kterým měli rodiče neuvěřitelně zkaženou náladu.


Tohle je jediná mešita v Albánii, která byla postavena před rokem 1985 a která přežila režim Envera Hodži. Je z olova, ale nemá minaret, takže byla pro muslimy naprosto nepoužitelná, proto se Hodža, který chtěl vymýtit jakoukoli víru v Albánii, nebál, že ji muslimové budou využívat. Navíc na ni dobře viděl z pevnosti Rozafa (odkud je focena tahle fotka), kde často přebýval. Na pevnost jsem se vyškrábala jako druhá, hned po průvodkyni, protože ty kočičí hlavy neuvěřitelně klouzaly a já byla jediná ze všech padesáti lidí, který s náma jeli, kdo neměl žabky nebo podobný nesmysly :D

______
______

Ale hlavní důvod.proč jsem si to užívala, bylo to, že ta průvodkyně na nás neustále něco chrlila, takže jsem měla co dělat se vstřebáváním nových informací a Enveru Hodžovi a jeho přerušným diplomatickým vztahům s USA, Čínou a Sovětským svazem se aspoň na jedinej den povedlo vytěsnit z hlavy jeho. Jeho hnědý oči. Ono to jinak nejde. Fujjjj, teďka mě čeká dalších zábavných 10 dní na chatě bez signálu, bez Míši (ta je teď v Anglii... závist :D), se sestrou, s učebnicí fyziky a s třetím dílem Tygrova Prokletí v angličtině. Jak zábavné. To mám za to, že jsem si teďka tejden užívala v Černý Hoře. Taky mám Ray Bany, černý s kytičkama. Za 4 eura, ty budou 100% pravý :D Jenom s velkým přemáháním jsem si nevzala červenočerný... Déle navštěvující čtenáři budou vědět, zbytku přeji příjemnou zábavu při pátrání v archivu. 


Comments

1 Kenzi Kenzi | Web | 17. july 2013 at 21:54 | React

Krááása!!! :O úžasný fotky :) a ještě lepší popis k tomu :)

2 Vaness . Vaness . | Web | 20. july 2013 at 12:20 | React

Já mysela , že ty fotky v záhlaví sou z weheartit :O Hezky ty :3 Moc pěkně fotíš .
Muselo tam bejt fakt super :)

3 Liven Liven | Web | 21. july 2013 at 18:43 | React

Moc krásně fotíš, to se musí nechat a taky jsem si myslela, že ty fotky v záhlaví jsou z internetu, vážně klobouk dolů :)
Design je úžasný! :)

4 Bee Bee Bee Bee | Web | 21. july 2013 at 19:36 | React

Dík moc :D mě tz fotky nějak extra nepřijdou, ale fakt dík :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement